Yağ yakmaya yardımcı besinler

Kulağa inanılmaz geliyor ama doğru. Bazı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırır, vücudunuzun yağ yakmasını sağlayan hormon üretimini artırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Tabii bu yiyecekler mucize yaratmıyor; belirli, sağlıklı bir diyetle birlikte tüketilmeli.

Aldığınız kiloları yediklerinize bağlıyorsanız belki bu liste fikrinizi değiştirebilir. Bu listedeki yiyecekler kilo almanız yerine, kilo vermeniz için vücudunuza yardımcı olurlar. Yeme alışkanlıklarına yavaş yavaş ekleyerek farkı görün. Harvard Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmalara göre diyet yapmanıza gerek olmadan belirli yiyecekleri tüketmeniz kilo vermenize yardımcı olabilir. Uzmanlar yeme alışkanlıklarını ve bunun kilo alma ve vermeye etkili izleyen araştırma sonucunda bazı yiyeceklerin kilo vermeye yardımcı olduğu sonucuna vardılar. Bu şekilde beslenerek uzun vadede kilo vermeniz mümkün.

Yağ yakan besinler

Bitter Çikolata: Günlük az miktarda bitter çikolata tüketmenin stres hormonunu azalttığı araştırmalar sonucu ortaya çıkmış. Bir araştırma da aynı miktarda kalori alan ve egzersiz yapan kişiler arasında çikolata tüketenlerin daha ince olduğunu saptamış. Çikolata alırken minimum yüzde 70 ve daha fazla kakao içeren çikolataları tercih edin.

Yumurta: Yumurta en iyi protein kaynağıdır ve B12 vitamini içerir. Doku üretimi için ihtiyacımız olan tüm aminoasitleri içerir. Kaslarımızın daha yoğun (güçlü) olması daha fazla kalori yakmamıza neden olur. Eğer kolesterolünüz yüksekse yemeden önce doktorunuza danışın.

Susam: Araştırmaya göre susamın içindeki kimyasallar karaciğerimizden salınan ve yağ yakmak için kullanılan enzimleri güçlendiriyor. Birçok araştırma protein ve temel yağ asitlerinin metabolizmayı hızlandırdığı yönünde bulgular bulmuştur. Aynı zamanda susam zengin bir mineral ve lif kaynağıdır.

Yerfıstığı: Zengin lif kaynağı yerfıstığı sadece kalori almanızı frenlemenize yardımcı olmuyor, aynı zamanda onları yakmanıza da yardımcı. Yerfıstıkları vücuttan güçlü termal tepkiler alıyor ve sindirmek için gerekli kalori miktarını artırıyor. Uzun vadede düzenli olarak tüketildiğinde metabolizma hızını artırdığı araştırmalarla bulunmuştur. Ama yerken abartmayın çünkü yerfıstıkları aynı zamanda yüksek kalorili yiyeceklerdir. Her gün yarım avuç tüketmeniz yağ yakmanıza yardımcı olacak etkileri göstermesi için yeterlidir.

Karalahana: Karalahana besleyici olmasının yanı sıra tok tutar ve vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda lif deposudur. Tüketildikten sonraki 48 saat için karaciğerinizin detoks yapma sürecine yardımcı olur, böylelikle daha fazla kalori almanızı ve yağ oluşumunu engeller.

Brokoli: Uzun süre tokluk hissi sağlamasının yanı sıra brokoli yağ yakıcı enzimleri uyarır ve yağ yakma sürecini başlatır.

Avokado: Hücrelerinizin yağ yakıcı hormonlarla ilişkisini düzenler, metabolizmanızı hızlandırır ve yüksek lif içerir.

Badem, Fındık, Fıstık, Ceviz: Purdue Üniversitesi araştırmasına göre badem yiyenler daha uzun süre tokluk hissi yaşıyorlar. Karnınız acıktığında sağlıklı bir atıştırmalık. Tuzlu bademlerden kaçının yüksek sodyum içerdiklerinden kan basıncınızı yükseltebilirler.

Protein Tozları: Protein tozları yağları yakan ve kas oluşumunu hızlandırır aminoasitler içerirler.

Zeytinyağı: Yağlar beslenmemizin vazgeçilmezleri. Zeytinyağı tercih ederseniz kolesterolünüz kontrol altına olur.

Çilek: Çilek ve benzeri meyveler ufak olmalarına rağmen lif deposudurlar.

Baklagiller: Baklagiller düşük kalorili, lif ve yüksek protein içeren besinlerdir. Kas oluşumuna ve kilo vermenize yardımcı olurlar.

Beyaz Et: Vücudumuz proteinleri sindirirken, yağları veya karbonhidratları sindirirken harcadığından daha fazla kalori yakar. Az yağlı ve derisiz beyaz et tüketmeniz yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Hindi ve tavuk göğsü az yağ içerdikleri gibi çok yüksek oranda da protein içerirler.

Süt ve Süt Ürünleri: Kalsiyum yağ yakılmasında yardımcı rol oynar. Tükettiğiniz süt ürünün yağ oranına dikkat etmeniz de fayda var.

Tam Buğdaylı Mamuller: Tam buğday unu ile yapılmış ürünleri sindirirken beyaz unlu mamullere göre iki kat daha fazla kalori harcarız. Buna ek olarak tam buğdaylı mamuller daha fazla lif içerir ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yeşil çay: Yeşil çay metabolizmanızı hızlandırır, yağ yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur.

Acı Biber: Acı biberin içinde bulunan kapsaisin adlı bileşen vücudunuzun sıcaklığını artırır ve fazladan kalori harcamanıza yol açar.

Bu saydığımız besinlere ek olarak

 • yeşil mercimek,
 • ıspanak,
 • greyfurt,
 • muz,
 • armut,
 • mantar,
 • acı biber,
 • tarçın,
 • kuşkonmaz,
 • elma sirkesi,
 • elma,
 • portakal,
 • zencefil,
 • limon,
 • kereviz ve
 • yulaf da yağ yakıcı besinlere dahildir.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.