Vitaminler Nelerdir?

Vitaminler, doğal gıda maddeleri içinde az miktarlarda bulunan, organik maddeler grubudur. Yeterli miktarda alınmamaları durumunda hastalıklar gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Vitamin, vücudun kendi başına üretmediği ve yiyecekler aracılığı ile vücuda alınması gereken gerekli organik bileşenlere denir.

Suda Çözünen Vitaminler ve Yağda Çözünen Vitaminler

Vitaminler kendi aralarında yağda çözünen ve suda çözünen vitaminler olarak ikiye ayrılır. Yağda çözünen vitaminler vücudumuzdaki yağ dokularında ve karaciğerimizde depolanabilen vitaminlerdir. Suda çözünen vitaminler ise yağda çözünen vitaminlerden faklı olarak uzun süre vücutta depolanamazlar.

Vitamin Nedir?

Vitaminler insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için az miktarlarda gerekli olan organik bileşiklerdir. İnsan vücudu bu bileşiklerden yeterli miktarda veya hiç üretmez, bu yüzden bu besinleri yiyecekler aracılığı ile vücudumuza almak zorundayızdır. Bu bileşiklere vitamin denir.

B Vitaminleri

B Vitaminin birçok çeşidi vardır bunlar; B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niyasin ya da nikotinik asit), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini, B9 vitamini (folik asit) ve B12 vitaminleridir.

B12 İçeren Besinler

B12 vitamini ya da kobalamin, bilinen en büyük ve karmaşık vitamindir. B12 vitamini DNA oluşumunda, sağlıklı kan hücrelerinin üretiminde, beyin ve sinir sitemimizin doğru şekilde çalışabilmesi için gereklidir.

K Vitamini İçeren Besinler

K vitamini Almanca pıhtılaşma anlamanı gelen “koagluation” kelimesinden gelmektedir. K Vitamini protein modifikasyonu, kanın pıhtılaşması ve yaraların iyileşebilmesi için gereklidir. K vitamini kemik sağlığımız ve kemiklerimizin güçlü olabilmesi için de önemlidir.

E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini yağda çözülebilen bir vitamin türüdür ve en önemli işlevi bir antioksidan olmasıdır. Antioksidan vitamin olarak da bilinir. Yağların vücudumuzda bıraktığı zararlı etkilerin önlenmesine, vücutta serbest radikal oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Bu sayede vücudumuzun ve organlarımızın yaşlanma sürecini geciktirici bir rol oynayabilir.

D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini çok önemli bir vitamindir ve vücudumuzda hormon benzeri işlevleri vardır. D vitamini kemik sağlığımız için çok önemlidir. Vücudumuzun verimli bir şekilde kalsiyum emilimi gerçekleştirebilmesi için gereklidir. D vitamini hücre büyümesinin kontrolünde, sinir ve kas fonksiyonlarımızda, bağışıklık sistemimizin düzgün çalışabilmesinde etkilidir. Aynı zamanda beyin kalp ve dolaşım sistemimizin sağlığı için de önemlidir.

C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini hücreleri korur ve sağlıklı olmalarını sağlar, bağdokuların sağlıklı olmasını ve işlevlerini yerine getirebilmesini sağlar bu sayede organ ve dokuların yapılarını güçlendirir, yaraların iyileşmesinde rol oynar. C vitamini deri, tendon, bağdokuların ve damarların yapımında kullanılan proteinlerin yapımı için gereklidir.

A Vitamini İçeren Besinler

Yağda çözülen bir vitamin olan A vitamini cilt, diş, hücre, iskelet ve yumuşak doku sağlığımız için önemli bir rol oynamaktadır. Retinol olarak da bilinene A vitamini, retina için pigment oluşmasına da yardımcı olarak gözlerimizin sağlığı için de önemlidir. Yeterli ışık olmayan ortamlarda daha iyi görebilmemize yardımcı olur.

Folik Asit İçeren Besinler (B9 Vitamini)

Folik Asit ya da B9 Vitamini birçok vücut fonksiyonu için kullanılır, bunlara arasında öne çıkanlar DNA oluşumu ve tamiri, hücre bölünmesi ve gelişmesidir ve kırmızı kan hücreleri üretimidir.