Vitamin Nedir?

Vitaminler insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için az miktarlarda gerekli olan organik bileşiklerdir. İnsan vücudu bu bileşiklerden yeterli miktarda veya hiç üretmez, bu yüzden bu besinleri yiyecekler aracılığı ile vücudumuza almak zorundayızdır. Bu bileşiklere vitamin denir.

Bazen bir bileşik insanlar için bir vitaminken, diğer bir hayvan için vitamin özelliği göstermeyebilir. Örneğin; C vitamini insanlar için bir vitamindir ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için tüketmemiz gerekir, ancak bu köpekler için geçerli değildir. Bunun sebebi köpeklerin vücutları için gerekli vitamini C vitaminini yine kendi vücutları içinde sentezleyebilmeleridir, ancak insanlar için bu durum geçerli değildir.

Vitaminler kendi aralarında yağda çözünen vitaminler ve suda çözünen vitaminler olarak da sınıflandırılırlar.

Sağlıklı kalmak için gerekli vitamini almanın en iyi yolu dengeli ve geniş yelpazeli bir beslenme diyeti uygulamaktır. Bazı kimselerin günlük multivitamin almaları gerekebilir.

Vitamin grupları ve bunları içeren ortak gıdalar hakkında bilgi edinmek için bu kolay referans şemasını kullanabilirsiniz.

Vitaminler hakkında daha detaylı bilgi insanlar için gerekli vitaminler nelerdir yazımızda bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.