• İyot İçeren Besinler

  İyot tiroit hormonlarının üretimine yardımcı olan bir mineraldir. Bu hormonlar hücrelerimizin büyüme hızını, hücrelerimizin enerji üretimini kontrol etmesi ve metabolizma hızımızı sağlıklı seviyelerde tutarlar. İyot hamilelikte de bebeğin sinir sistemi oluşurken anahtar rol oynar. Bu yüzden hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kadının iyot ihtiyacı da artar.

 • Kalsiyum İçeren Besinler

  Kalsiyum güçlü kemik ve dişlerin oluşumu ve bakımı için gerekli bir mineraldir. Kemiklerimiz yaşayan dokular oldukları için sürekli olarak yenilenmeleri gerekmektedir. Kemik sağlığımız için D vitamini de önemli rol oynamaktadır.

 • Çinko İçeren Besinler

  Çinko, demir veya kalsiyum gibi çok bilinmese de sağlığımız için gerekli ve önemli minerallerden biridir. Magnezyum gibi çinko da birçok önemli enzimin yapı taşıdır. Vücudumuzda 300’den fazla enzimin doğru çalışabilmesi çinkoya bağlıdır. Çinko aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sitemimizin olması, vücudumuzun protein üretimi, koku duyumuz, yaraların iyileşmesi, enzimlerin tetiklenmesi, hücre bölünmesi ve DNA üretimi için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel minerallerden biridir. Çocukluk, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde doğru ve sağlıklı gelişim için gereklidir.

 • Demir Hangi Besinlerde Var?

  Demir vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Demir hemoglobin adlı bir proteinin yapı taşıdır, kanımız aracılığıyla vücudumuza oksijenin taşınması görevini üstlenir. Demir kaslarımızın oksijeni kullanmasına ve depolamasına da yardımcı olur. Demir aynı zamanda birçok protein ve enzimin oluşumunda kullanılır.

 • K Vitamini İçeren Besinler

  K vitamini Almanca pıhtılaşma anlamanı gelen “koagluation” kelimesinden gelmektedir. K Vitamini protein modifikasyonu, kanın pıhtılaşması ve yaraların iyileşebilmesi için gereklidir. K vitamini kemik sağlığımız ve kemiklerimizin güçlü olabilmesi için de önemlidir.