• Lif İçeren Besinler

  Lifli besinler sağlıklı beslenmenin en önemli aktörlerinden biridir. Suyu emerek bağırsak hareketlerini kolaylaştırırlar. Lif sadece bitkisel gıdalarda bulunur. Et, balık veya süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde bulunmaz.

 • Yağ Yakıcı Besinler

  Kulağa inanılmaz geliyor ama doğru. Bazı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırır, vücudunuzun yağ yakmasını sağlayan hormon üretimini artırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Tabii bu yiyecekler mucize yaratmıyor; belirli, sağlıklı bir diyetle birlikte tüketilmeli.

 • Kan Yapıcı Besinler

  Kırmızı kan hücreleri vücudumuzda kanın oksijeni dokulara transferinde ve karbondioksitin atılımında görev alırlar. Kırmızı kan hücrelerinin rengi demir bakımından zengin hemoglobin adlı proteinden gelmektedir. Zamanla kırmızı kan hücreleri işlevlerini kaybeder ve ölürler. Kemik ilikleri sürekli olarak yeni kırmızı kan hücreleri yaparlar. Bazı besinler kırmızı kan hücresi yapımını artırırlar. Demir, folik asit ve B12 vitamini kan hücrelerinin oluşumunda önemli rol oynarlar.

 • Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

  Magnezyum her ne kadar genellikle göz ardı edilse de sağlığımız üzerine önemli etkili olan bir mineraldir. Magnezyum vücudumuzun normal kas ve sinir işlevlerini gerçekleştirebilmesi için gereklidir. Bunun yanı sıra sağlıklı bir bağışıklık sistemi, düzenli ve sağlıklı bir kalp ritmi ve kemiklerimizin güçlü kalabilmesi için de elzemdir. Magnezyum vücudumuzda gerçekleşen 300 hayati biyokimyasal reaksiyonda kullanılır.

 • Potasyum Nelerde Var?

  Potasyum farklı miktarlarda birçok yiyeceğin içinde bulunan bir mineraldir. Vücudumuzdaki sıvı ve mineral dengesini sağlar. Bunun yanında kan basıncını normalleştirir, sinir ve kasların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Normal potasyum seviyeli kalp atışlarının düzenlenmesini sağlar. Potasyum aynı zamanda böbrek taşı oluşumu riskini azaltır ve yaşlandıkça ortaya çıkabilecek kemik erimesinin önüne geçmeye yardımcı olur.