• Hayvansal Besinler

  Sadece hayvansal gıdalarda zengin olarak bulunan A vitamini, B12 vitamini ve D vitamini dışında hayvansal besinlerde birçok vitamin ve mineral bol miktarda bulunur. Hayvansal gıdalar aynı zamanda protein ve kalsiyum için de en önemli besin kaynağıdırlar.

 • Karbonhidratlı Yiyecekler

  Karbonhidratlar temel besin gruplarından biridir. Birçok yiyecekte bulunan şeker, nişasta ve lifler karbonhidrattır. Vücudumuz karbonhidratları glikoz yapmak için kullanır. Glikoz vücudumuzun çalışması için gerekli enerjiyi sağlar, yani enerji kaynağımızdır. Glikoz vücut tarafından hemen kullanılabildiği gibi aynı zamanda karaciğerimizde ve kaslarımızda daha sonra gerektiğinde kullanılmak üzere depolanabilir.

 • Bakır Hangi Besinlerde Bulunur

  Bakır organların işlevlerini yerine getirebilmeleri ve birçok metabolik süreçte gereklidir. Güçlü dokuların yapımında, vücuttaki kan miktarını korumada ve hücrelerimiz için enerji üretiminde bakır kullanılır. Bu işlevlerine rağmen vücudumuzda çok az bakır bulunur.

 • Protein İçeren Besinler

  Proteinler vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereken, aminoasitlerden oluşan büyük moleküllerdir. İnsan vücudunda kaslar, deri, kemikler ve diğer parçalarda yüksek oranda protein bulunur. Toplam ağırlığımızın yaklaşık yüzde 20’si proteindir. Vücudumuzdaki enzimler, hormonlar ve antikorlar proteinden oluşur.

 • B12 İçeren Besinler

  B12 vitamini ya da kobalamin, bilinen en büyük ve karmaşık vitamindir. B12 vitamini DNA oluşumunda, sağlıklı kan hücrelerinin üretiminde, beyin ve sinir sitemimizin doğru şekilde çalışabilmesi için gereklidir.