Suda Çözünen Vitaminler - Yağda Çözünen Vitaminler

Vitaminler kendi aralarında yağda çözünen ve suda çözünen vitaminler olarak ikiye ayrılır.

Yağda Çözünen Vitaminler

Yağda çözünen vitaminler vücudumuzdaki yağ dokularında ve karaciğerimizde depolanabilen vitaminlerdir. Yağda eriyen vitaminler, suda çözünür vitaminlere göre vücudumuzda daha kolay depolanırlar ve günlerce hatta bazı durumlarda ise aylarca rezerv olarak vücudumuz ihtiyaç duyduğunda kullanılabilirler.

Yağda çözünen vitaminler yağlar (lipidler) yardımıyla bağırsakta emilirler.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünebilir vitaminlerdir.

Suda Çözünen Vitaminler

Suda çözünen vitaminler ise yağda çözünen vitaminlerden faklı olarak uzun süre vücutta depolanamazlar. Vücudumuza girdikten bir süre sonra günlük ihtiyacımızdan fazlası idrar yoluyla atılır. Bu yüzden suda çözünür vitaminler sağlıklı kalabilmemiz için yağda çözünen olanlara göre daha sık tüketilmelidir.

C vitamini ve tüm B vitaminleri suda çözülebilir.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.