Sebzeleri Nasıl Saklamalıyız?

Pazar ve marketten aldığınız ve eve taşıdığınız sebzelerin bozulmasını istemiyorsanız bu ipuçları işinize yarayabilir. Birçok sebze yanlış sakladığı için erken bozulmakta ve çöpe gitmektedir. Sebzelerinizin daha uzun süre tazeliğini koruyabilmesi için birkaç temel kural:

  • Meyveleri ve Sebzeleri beraber saklamayın. Meyveler, sebzelere oranla daha önce bozulmaya başlar ve yanında bulunan sebzelerin de daha erken bozulmasında yol açabilir.
  • Saklamadan önce, sebzelerin üzerinde bulunan ip veya lastik bantlar çıkarın ve eğer yapraklı sapları varsa kesin.
  • Sebzeleriniz eğer nemli veya ıslak ise birbirlerine değmeyecek şekilde kurutun.
  • Sebzelerin nefes alması gerekir. Hava akışı sağlamak için sebzeleri koyduğunuz poşetlerde ufak hava delikleri açın.
  • Buzdolabında sakladığınız sebzeleri sıkıştırmadan saklayın. Birbirlerine ne kadar temas ederlerse o kadar çabuk bozulurlar.
  • Mantarlar ve maydanoz gibi yumuşak yapraklı sebzeleri yıkadıktan sonra saklamayın.
  • Sebzeleri saklamak için hava geçirmeyen kilitli poşetler kötü bir tercihtir.
  • Sebzeleri kullanacağınız zaman yıkayın. Eğer yıkadıktan sonra saklarsanız üzerlerindeki nem daha hızlı bozulmalarına yol açacaktır.

Sarımsak: Hava alan bir kapta saklayın. Dişlerin üzerinde bulunan dış katmanları kullanacağınız zaman soyun. Sarımsak ve soğanı birlikte saklamanın herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Soğan: Oda ısısında saklayabilirsiniz. Eğer kokusu rahatsız etmezse tezgahınızın üzerinde ya da duvara asılı bir şekilde de saklayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir nokta patateslerle birlikte saklamamaktır. Soğanları buzdolabına koymayın, nem ve soğuk soğanların yumuşamasına ve bozulmasına yol açabilir. Işık almayan bir yerde saklarsanız soğanlarınızın acılaşmasını önleyebilirsiniz.

Patates: Karanlık ve serin bir yerde saklayın, buzdolabına koymanıza gerek yok. Buzdolabındaki soğuk ve nemli hava patatesin tadının ve dokusunun bozulmasına yol açabilir. Patateslerinizi plastik poşetler yerine kağıt poşetlerde saklayabilirsiniz, böylece patatesleriniz daha rahat hava alabilir. Patatesleri, soğan veya meyvelerle birlikte saklamayın, aksi takdirde patatesler filizlenmeye başlayabilir.

Havuç: Eğer havuçların sapları kesilmemiş ise saplarını kesin, saplarında bulunan nem havucun daha çabuk bozulmasına yol açabilir. Sapları kesilmiş ve soyulmamış halde havuçlar buzdolabında iki hafta süreyle tazeliklerini koruyabilirler.

Salatalık: Salatalıklar 10 °C altındaki sıcaklıklarda daha erken bozulurlar. Buzdolabında üç günden daha uzun süre saklamayın. Salatalığı, muz, kavun ve domates gibi meyvelerden uzakta saklayın.

Domates: Eğer hava çok sıcak değilse domateslerinizi buzdolabında saklamayın. Oda sıcaklığında bekleyen domatesler olgunlaşmaya devam ederler.

Avokado: Avokadoları kağıt bir torba içerisinde oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Olgunlaşmalarını istiyorsanız poşetin içine bir tane de elma koyun.

Kök sebzeler: Kök sebzeler ortamda bulunan nemi köklerine çekerler, bu tatlarının ve sertliklerinin bozulmasına yol açar.

Brokoli: Brokoliyi kağıt bir havluya sararak saklarsanız tazeliğiniz daha uzun süre koruyacaktır.

Lahana: Lahana soğuk ortamda bir hafta kadar tazeliğini korur.

Mısır: Mümkünse koçanıyla saklayın, mısır toplandığı gün tüketilirse daha lezzetli olacaktır.

Patlıcan: Patlıcan soğuk bir ortamda saklanmalıdır. Saklamadan önce yıkamayın, nem yumuşamasında ve bozulmasına neden olabilir.

Taze soğan: Eğer üzerinde lastik veya ip varsa çözün.

Kabak: Kabak, soğuk bir ortamda kesilmiş bir halde olsa bile tazeliğini koruyacaktır. Bir beze sarmanız daha uzun süre saklamanıza yardımcı olacaktır.

Fasulye: Fasulye nemi sever ancak ıslanmamasına özen gösterin.

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.