Saça İyi Gelen Besinler

Saç Sağlığı ve Beslenme

Vücudumuzun her parçasında olduğu gibi sağlıklı ve güçlü saçlar için dengeli beslenme önemlidir. Beslenmenin saçlara olumlu veya olumsuz etkisi, dengesiz beslenmenin cildimize etkileri gibi (sivilce, kuru cilt) hemen ortaya çıkmaz, ama uzun vadede etkilidir.

Yediğimiz besinler saç köklerini ve saç derisini güçlendirir ve sağlıklı hale getirir. Sağlıklı saç kökleri ve saç derisi saçlarımızın sağlıklı olması için gereklidir. Tabii saç sağlığımız üzerinde sadece beslenmenin etkilerinden bahsedemeyiz; aynı zamanda sigara, hormonsal denge ve yeterli uyku alıp almadığımız da saç sağlığı için birer etkendir.

Hiçbir besin bu gibi olumsuz etkileri bir sihirli değnek gibi düzeltemez.

Yine de doğru beslenmenin avantajları göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Eğer dengeli, çeşitlendirilmiş ve zengin protein içeren bir şekilde besleniyorsanız, saçınıza ihtiyaç duyduklarını veriyorsunuz demektir.

Saça İyi Gelen Yiyecekler

Ceviz: Ceviz önemli miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Aynı zamanda biotin ve E vitamini bakımından zengindir. Bu besinler hücreleri herhangi bir DNA hasarından korur. Saçımız güneşin etkilere sürekli maruz kaldığı için bu saçlarımızın korunması için gereklidir. Eğer az biotinle beslenirsek bu saç kaybına yola açabilir. Ceviz aynı zamanda saç rengimizin canlılığını ve parlaklığını korumasına yardımcı bakır minerali de içerir.

Yer Elması: Yer elması bir antioksidan olan beta-karoten için çok iyi bir kaynaktır. Beta-karoten vücudumuz tarafından A vitaminine çevrilir ve vücudumuzda bulunan her türlü hücrenin çalışabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda saç derisi için gerekli yağların üretiminde kullanılır, A vitamini eksikliği saç derisinde kaşıntılara ve kepeğe yol açabilir. Yer elması çok sık tüketmiyorsanız havuç, kayısı, bal kabağı ve mango da iyi beta-karoten kaynaklarıdır.

Yumurta: Yumurta çok zengin bir protein kaynağıdır, bunun yanında çinko, selenyum, sülfür ve demir gibi dört önemli minerali içermektedir. Demir özellikle önemlidir, çünkü saç köklerine yeterli oksijen taşınabilmesi için gereklidir. Demir eksikliği sonucu görülen anemi kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır ve saç köklerinin yeterli oksijeni alamamışına ve saç kaybını yol açabilmektedir.

Ispanak: Ispanakta bulunan demir, beta-karoten ve C vitamini sağlıklı saç kökleri ve saç derisi için gerekli yağların oluşumu için gereklidir. Karalahana, brokoli gibi koyu renk yeşil yapraklı gıdalar da benzer olumlu etkilere sahiptir.

Mercimek: Mercimek ufak boyutuna rağmen çok zengin bir besindir. Yüksek miktarda protein, demir, bakır ve biotin içermektedir. Özellikle et tüketmeyenler için çok iyi bir alternatiftir.

Yoğurt: Yoğurdun içinde bulunan proteinler saç sağlığı ve oluşumu için faydalı proteinlerdir. Yoğurt ayrıca B5 vitamini (diğer adı pantotenik asittir, birçok saç bakım ürününde kullanılır) ve D vitamini de içerir. Yoğurt gibi diğer süt ve peynir çeşitleri de saç sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Yüksek yağ içeren ürünler yerine daha az yağlı ürünleri tercih etmeniz aldığınız günlük kalori miktarını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Kivi, domates, yabanmersini, çilek gibi C vitamini yönünden zengin meyveler saç derisi için gerekli yağların oluşumu ve doğru şekilde dağılımı için yardımcı olurlar.

Tavuk ve Hindi Eti: Saçımız neredeyse tamamen proteinden oluşmaktadır, bu yüzden tavuk ve hindi eti gibi yüksek protein içermesini yanı sıra saçımız için faydalı çinko, demir ve B vitaminleri bakımından da zengin besinleri tüketmemiz saç sağlığımız için saç sağlığı ve yeni saç oluşumu için önemlidir.

Somon (Yağlı Balıklar): Yağlı balıklar saç sağlığı için önemli olan protein, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindirler. Omega-3 yağ asitleri yeni saç üretimi ve saçın uzayabilmesi için gereklidir. Saçlarımızın yaklaşık yüzde 3’ü bu yağ asitlerinden oluşur. Omega-3 aynı zamanda saç derimizde bulunan hücrelerin membranlarında da bulunur. Bu yağ asitleri saç derimizin sağlığı için önemlidir.

Ay çekirdeği: Ay çekirdeği zengin E vitamini içeriğiyle kılcal damarların saç derisini ve saç köklerini beslemesine yardımcı olarak, saç sağlığı ve saç uzaması için yardımcı olur.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.