Mineraller Nelerdir?

Mineraller sağlıklı kalmamız için vücudumuzun küçük miktarlarda ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleridir. Mineraller bize enerji vermezler ya da kalori değerleri yoktur, ancak vücudun diğer fonksiyonları ile yardımcıdırlar.

Selenyum Nedir?

Selenyum günlük beslenmemizde önemli olan birçok mineralden biridir. Birçok yiyeceğin içinde farklı miktarlarda bulunur. Vücudumuzun hayati fonksiyonları için gerekli bazı proteinlerin yapılarında selenyum minerali bulunur, bu proteinlere “selenoproteinler” de denir.

Bakır Hangi Besinlerde Bulunur

Bakır organların işlevlerini yerine getirebilmeleri ve birçok metabolik süreçte gereklidir. Güçlü dokuların yapımında, vücuttaki kan miktarını korumada ve hücrelerimiz için enerji üretiminde bakır kullanılır. Bu işlevlerine rağmen vücudumuzda çok az bakır bulunur.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum her ne kadar genellikle göz ardı edilse de sağlığımız üzerine önemli etkili olan bir mineraldir. Magnezyum vücudumuzun normal kas ve sinir işlevlerini gerçekleştirebilmesi için gereklidir. Bunun yanı sıra sağlıklı bir bağışıklık sistemi, düzenli ve sağlıklı bir kalp ritmi ve kemiklerimizin güçlü kalabilmesi için de elzemdir. Magnezyum vücudumuzda gerçekleşen 300 hayati biyokimyasal reaksiyonda kullanılır.

Potasyum Nelerde Var?

Potasyum farklı miktarlarda birçok yiyeceğin içinde bulunan bir mineraldir. Vücudumuzdaki sıvı ve mineral dengesini sağlar. Bunun yanında kan basıncını normalleştirir, sinir ve kasların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Normal potasyum seviyeli kalp atışlarının düzenlenmesini sağlar. Potasyum aynı zamanda böbrek taşı oluşumu riskini azaltır ve yaşlandıkça ortaya çıkabilecek kemik erimesinin önüne geçmeye yardımcı olur.

İyot İçeren Besinler

İyot tiroit hormonlarının üretimine yardımcı olan bir mineraldir. Bu hormonlar hücrelerimizin büyüme hızını, hücrelerimizin enerji üretimini kontrol etmesi ve metabolizma hızımızı sağlıklı seviyelerde tutarlar. İyot hamilelikte de bebeğin sinir sistemi oluşurken anahtar rol oynar. Bu yüzden hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kadının iyot ihtiyacı da artar.

Kalsiyum İçeren Besinler

Kalsiyum güçlü kemik ve dişlerin oluşumu ve bakımı için gerekli bir mineraldir. Kemiklerimiz yaşayan dokular oldukları için sürekli olarak yenilenmeleri gerekmektedir. Kemik sağlığımız için D vitamini de önemli rol oynamaktadır.

Çinko İçeren Besinler

Çinko, demir veya kalsiyum gibi çok bilinmese de sağlığımız için gerekli ve önemli minerallerden biridir. Magnezyum gibi çinko da birçok önemli enzimin yapı taşıdır. Vücudumuzda 300’den fazla enzimin doğru çalışabilmesi çinkoya bağlıdır. Çinko aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sitemimizin olması, vücudumuzun protein üretimi, koku duyumuz, yaraların iyileşmesi, enzimlerin tetiklenmesi, hücre bölünmesi ve DNA üretimi için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel minerallerden biridir. Çocukluk, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde doğru ve sağlıklı gelişim için gereklidir.

Demir Hangi Besinlerde Var?

Demir vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Demir hemoglobin adlı bir proteinin yapı taşıdır, kanımız aracılığıyla vücudumuza oksijenin taşınması görevini üstlenir. Demir kaslarımızın oksijeni kullanmasına ve depolamasına da yardımcı olur. Demir aynı zamanda birçok protein ve enzimin oluşumunda kullanılır.