Mineral Nedir?

Mineraller sağlıklı kalmamız için vücudumuzun küçük miktarlarda ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleridir. Mineraller bize enerji vermezler ya da kalori değerleri yoktur, ancak vücudun diğer fonksiyonları ile yardımcıdırlar.

Vücudunuz kendisi mineralleri üretemez. Mineraller toprakta bulunan, bitkiler ve hayvanlar tarafından kendi bünyelerinde oluşturulması mümkün olmayan elementlerdir. Oysa bitkiler, hayvanlar ve insanlar sağlıklı olabilmek için minerallere ihtiyaç duyarlar. Bitkiler gerekli minerali topraktan sağlar ve hayvanlar bitkileri veya diğer hayvanları yiyerek mineral ihtiyaçlarını karşılarlar. İnsan beslenmesinde minerallerin çoğu doğrudan sebze ve meyvelerden veya dolaylı olarak hayvansal kaynaklı besinlerden gelir.

Günlük mineral ihtiyacımızın karşılanması için, minerallerin vücudumuzu yiyecekler ve içecekler yoluyla alınması gerekir. Mineraller dört ana besin gruplarında bulunur. Bunlar: Sebze ve meyve, tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleridir. Her gün, bu besin gruplarından en az bir porsiyon tüketmeyi hedefleyebilirsiniz.

Bitkisel kaynaklı yiyeceklerden gelen minerallerin oranları yetiştikleri bölgeler arasında farklılık gösterebilir. Bunun nedeni bitkinin yetiştiği topraktaki mineral içeriğinin farklılık gösterebilmesidir.

Mineraller neden vücudumuza gereklidir?

Vitaminler gibi mineraller de, vücudun büyümesine, gelişmesine ve sağlıklı olmasına yardımcıdır. Vücudumuz mineralleri kemiklerin güçlendirilmesinden, vücudumuzdaki sinirlerin sinyal göndermesine kadar pek çok farklı işlevleri gerçekleştirmek için kullanır. Bazı mineraller hormonları oluşturmakta ya da kalp atış hızımızın normal kalması için kullanılır.

Mineraller üç temel sebepten dolayı gereklidir:

  • Güçlü kemikler ve dişlerin yapımı
  • Hücre içinde ve dışında vücut sıvılarının kontrolü
  • Yediğimiz yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesi

Mineral İçeren Yiyecekler Hangileridir?

Mineraller temel olarak et ve et ürünleri, balık, süt ve süt ürünleri, sebze, meyve (özellikle kurutulmuş meyve) ve tahıllarda bulunur.

Gerekli Mineraller Hangileridir?

Vücudumuz için gerekli minerallerden en önemlileri kalsiyum ve demirdir.

Makro Mineraller ve Mikro Mineraller

Minerallerin iki türü vardır: Makro mineraller ve mikro mineraller (iz mineraller). Makro Yunancada “büyük” anlamına gelmektedir ve vücudunuzun makro minerallere olan ihtiyacı mikro ya da iz minerallere göre daha fazladır. Makro mineraller grubu kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, klorür ve kükürtten oluşur.

Mikro mineraller ya da iz mineraller ise sadece küçük bir miktarda gereklidir. Vücudunuzun mikro minerallere çok ufak miktarlarda olsa da ihtiyacı vardır. Mikro mineraller grubu demir, manganez, bakır, iyot, çinko, kobalt, florür ve selenyum gibi mineralleri içerir.

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.