Meyveleri Nasıl Saklamalıyız?

Meyve ve sebzelerin tatları ve aromaları meyvenin ve sebzenin olgunluk ve kalitesinin yanında ayrıca nasıl saklandığına göre de değişir. Pazardan ve marketten satın aldığınız veya kendiniz yetiştirdiğiniz ürünlerin tazeliğini mümkün olduğunca koruyabilmesi için evinizde nasıl saklanacağını bilmelisiniz.

Genellikle 3-4°C olan buzdolabı ısıları, oda ısısında olgunlaşan ve aroma kazanan birçok meyve ve sebzenin olgunlaşmasını engeller hatta tatlarını bozabilir. Örnek vermek gerekirse buzdolabında saklanan bir muzun kabukları siyahlaşır ve oda ısısanda bekleyen bir muz gibi tatlılaşmaz. Eğer karpuz buzdolabında üç günden daha uzun süre kalırsa aromasını kaybeder. Domates oda sıcaklığında kaldığında daha olgunlaşır, daha zengin bir tata sahip olur ve kırmızılaşmaya devam eder. Buzbolabında saklandıklarında ise aromalarını kaybetmeye başlarlar.

Bu yüzden bazı sebze ve meyvelerin bir kısmını önce bir süre oda ısısında sakladıktan sonra buzdolabına koymak en doğru yöntem olacaktır. Bazı meyveler oda ısısında bekledikleri süre zarfında tatlanırlar ve yumuşarlar. Örneğin, armut oda ısısında sararır, yumuşar ve tatlanır. Olgunlaştıktan sonra ise tadı ve aroması bozulmadan buzdolabında üç güne kadar saklanabilir.

Meyveleri Oda Sıcaklığında Saklamak

Oda ısısında sakladığımız sebze ve meyvelerin doğrudan güneş ışığı almadığından ve çok sıcakta durmadıklardan emin olmalıyız. Oda ısısında saklanan sebze ve meyveler birkaç gün içerisinde tüketilmelidir. Bu şekilde sakladığımız meyvelerin kurumasını engellemek istiyorsak ağzı açık ya da hava dolaşımının mümkün olduğu şekilde bir kutu veya torba içinde saklayabiliriz. Oda ısısında sakladığınız sebze ve meyveleri hava geçirmeyen ya da ağzı kapalı şekilde saklamayın. Bu meyve ve sebzelerin daha hızlı bozulmasına yol açacaktır.

Olgunlaştırmak istediğiniz meyvelerin arasına bir adet olgun elma koyarsanız süreci hızlandırabilirsiniz. Elmalar olgunlaşma sürecini hızlandıran etilen üretir.

Meyveleri Buzdolabında Saklamak

Buzdolabında saklanan sebze ve meyveler delikli veya hava dolaşımına izin veren poşetler veya kaplar içerisinde buzdolabının sebzelik kısmında saklanmalıdır. Plasitik torbalara üzerine delikler açarak hava almalarını sağlayabilirsiniz.

Meyveler ve sebzeleri ayrı ayrı saklayın, eğer mümkünse buzdolabının farklı gözlerinde. Böylelikle meyvelerde oluşan etilenin sebzelere bulaşmasını engeller ve daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Buzdolabında sakladığınız sebze ve meyveleri çok geçmeden tüketein böylece hem daha taze hem daha lezzetli olarak yararlanmış olursunuz.

Meyveleri Saklama Yötemleri

  • Elma: Serin ve karanlık bir yerde ya da buzdolabında birkaç hafta saklayabilirsiniz.
  • Avokado, papaya, kivi ve mango: Tamamen olgunlaşana kadar oda ısında saklayın daha sonra buzdolabında saklayın.
  • Muz: Eğer muz olgunsa buzdolabında saklayabilirsiniz. Olgunlaşmasını istiyorsanız oda ısısında saklayın. Kabukları kararmaya başlasa da içi taze kalacaktır.
  • Kiraz, vişne ve çilek: Satın aldıktan sonra hemen buzdolabında saklayın. Aldığınız gün tüketirseniz daha lezzetli olacaklardır.
  • Narenciye (limon, portakal, greyfurt, mandalina): Narenciye türü meyveler dallarından koptuktan sonra olgunlaşmazlar, uzun süre dayanırlar. Buzdolabında 3 hafta kadar taze kalırlar.
  • Üzüm: Buzdolabında bir hafta süreyle tazeliğini koruyacaktır.
  • Ananas: Toplandıktan sonra olgunlaşmaz, satın aldıktan sonra birkaç gün içinde tüketin. Oda sıcaklığında sıcaktan ve güneş ışığından uzak saklayın, eğer kesildiyse buzdolabında saklayın.
  • Domates: Domates de bir meyvedir. Daha fazla lezzet kazanması için oda sıcaklığında saklayınız. Serin ve karanlık bir yerde saklayın ya da kağıt torba içinde olgunlaşasıya kadar saklayın. Olgunlaştıktan sonra bozulmaması için buzdolabında saklayın.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.