Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Ispanak ve karalahana gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler en zengin magnezyum kaynağı olan besinlerdir.

Bir avuç kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacınızın tamamını karşılayabilir.

Badem, ay çekirdeği, çam fıstığı, kaju, ceviz, yer fıstığı gibi kuruyemişler de iyi birer magnezyum kaynağıdırlar.

Balık çok iyi bir D vitamini ve omega-3 yağ asitleri kaynağı olmasının yanında iyi de bir magnezyum kaynağıdır.

Muz daha çok potasyum kaynağı olarak bilinse de aynı zamanda orta büyüklükte muz 32 miligram magnezyum içermektedir. Potasyum ve magnezyumun yanı sıra C vitamini ve lif kaynağıdır.

Çilek, greyfurt ve incir gibi meyvelerde magnezyum içerirler.

Bir parça bitter çikolata günlük magnezyum ihityacınızın dörtte birini karşılar, ancak yüksek kalori içerdiğini hatırlatalım.

Yoğurt hem kalsiyum hem de magnezyum içerir. Yeterli magnezyumu almanız, vücudunuzun kalsiyum emilimini de artırdığından yoğurt da önemli bir magnezyum kaynağıdır.

Magnezyumun Faydaları

Magnezyum her ne kadar genellikle göz ardı edilse de sağlığımız üzerine önemli etkili olan bir mineraldir. Magnezyum vücudumuzun normal kas ve sinir işlevlerini gerçekleştirebilmesi için gereklidir. Bunun yanı sıra sağlıklı bir bağışıklık sistemi, düzenli ve sağlıklı bir kalp ritmi ve kemiklerimizin güçlü kalabilmesi için de elzemdir. Magnezyum vücudumuzda gerçekleşen 300 hayati biyokimyasal reaksiyonda kullanılır.

Diğer Magnezyum İçeren Besinler

 • Susam,
 • baklagiller,
 • soya fasulyesi,
 • bezelye,
 • mercimek,
 • kepekli pirinç,
 • avokado,
 • düşük yağlı süt ürünleri,
 • kuru kayısı,
 • kırmızı erik,
 • üzüm

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum eksikliği kas spazmlarına, dolaşım rahatsızlıklarına, diyabete, yüksek tansiyona, endişe bozukluklarına, migrene, kemik kaybına ve beyin enfarktüsüne neden olabilir. Harvard Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre yeterli magnezyum tüketimi diyabet oluşması riskini yüzde 33 oranında azaltmaktadır.

Vücudumuzdaki magnezyumun yaklaşık yüzde 50-60 kadarı kemiklerde depolanır, bu yüzden magnezyum eksikliği kemik sağlığı için çok zararlıdır. Magnezyum, D vitamini ve kalsiyum gibi kemik sağlığımızda anahtar bir rol oynar. Aynı zamanda magnezyum eksikliği kalsiyum emilimini de azaltır. İlerleyen yaşlarda kemik sağlığımız için magnezyum tüketimine çok dikkat etmemiz faydalı olacaktır.

Uyarı: Çok fazla magnezyum tüketimi ise ishale yol açabilir, bu vücudun bir dengeleme mekanizması olarak görülebilir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, doktor tavsiyesi yerine geçemez.

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.