Lifli Besinler

Lifli besinlerde bulunan lif iki çeşide ayrılır bunlar. Her iki tür lif de vücudumuza farklı şekillerde faydalıdır.

Çözülebilen lifler: Çözülebilir lifler vücudumuz tarafından sindirilebilir. Çoğunlukla bitkisel hücrelerde bulunur. En önemli etkilerinden biri kötü kolesterolü (LDL) düşürürler. Çözülebilir lifler daha çok meyvelerde, sebzelerde, arpada, baklagillerde, kök bitkilerde (patates, havuç gibi), soya fasulyesi mamullerinde bulunur. Aynı zamanda kabızlığı giderici etkileri de vardır.

Çözülmeyen lifler: Çözülmeyen lifler vücudumuz tarafından sindirilemezler. Sindirim sistemimizi parçalanmadan terk ederler. Bağırsaklarımızın ve sindirim sistemimizin sağlığı için önemli rol oynarlar. Bitkisel hücrelerin duvarlarında bulunur. Kabızlığı giderici etkisi vardır, hemoroide yol açan problemlerin giderilmesinde yardımcıdır. Buğday kepeğinde, mısır kepeğinde, pirinç kepeğine, sebze ve meyvelerin kabuklarında, baklagillerde ve tam buğdayla yapılmış mamullerde bulunur.

Her iki tür besinsel lif de vücudumuz için faydalıdır ve birçok bitkisel besin ikisini birden içermektedir.

Lifli besin nedir?

Lifli besinler sağlıklı beslenmenin en önemli aktörlerinden biridir. Suyu emerek bağırsak hareketlerini kolaylaştırırlar. Lif sadece bitkisel gıdalarda bulunur. Et, balık veya süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde bulunmaz.

Lifli Besinler ve Faydaları

Lifli besinler ağırlıklı beslenmenin esas avantajı sindirim sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktır. Çözülebilir lifler bir sünger gibi suyu emdiklerinden tuvalet çıkmanızı rahatlatırlar. Aynı zamanda sindirim hızını yavaşlatırlar.

Yüksekli lifli besinlerle beslenirken aynı zamanda bol su tüketmek de lifli besinlerin pozitif etkilerini görebilmek için çok önemlidir. Yeterince su tüketilmezse kabızlığa yol açabilir.

Kilo kontrolü: Yüksek lifli bir diyet uygulamanız kilo almanızı engeller. Yüksek lif içeren gıdaların daha düşük kalori içermesi, aynı miktarda yemek yiyip daha az kalori almanızı sağlar.

Lifli besinler sizi çabuk doyuracağından ve sindirimi uzun sürdüğünden daha uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlar ve yeniden yemek yeme isteğinizi bastırır. Aynı zamanda şekerin emilimini de yavaşlatarak kanıdaki şeker seviyesini de düzenlemeye yardımcı olur. İnsülin seviyelerinin ani yükselişlerini önleyerek, bununla bağdaştırılan obezite ve diyabet riskini azaltır.

Lifli besinler sindirim sistemimizin sağlıklı çalışabilmesi için gereklidirler. Aynı zamanda kandaki glikoz seviyesinin ve kolesterolün dengelenmesine yardımcıdır. Geleneksel olarak yüksek lifli besinlerle beslenen ülkelerde bağırsak kanseri, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarının daha az görüldüğü gözlemlenmiştir.

Dikkat edilmesi gerek bir nokta da lifli gıda tüketiminizi birden artırmaktan kaçınmanız gerektiğidir, aksi takdirde mide kramplı veya kabızlık görebilirsiniz. Lifli gıdalarla birlikte sıvı tüketimi de çok önemlidir.

Lif eksikliği ve yeterince lif tüketilmemesi sonucu ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar

Yeterince lifli gıda tüketmemeniz;

  • kabızlık,
  • hemoroit,
  • diveritikülit,
  • şişmanlık ve obeziteye,
  • koroner kalp rahatsızlıkları,
  • diyabet ve
  • bağırsak kanseri gibi rahatsızlıklara yakalanmanıza yol açabilir.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.