Karbonhidratlı Yiyecekler

Karbonhidratlar temel besin gruplarından biridir. Birçok yiyecekte bulunan şeker, nişasta ve lifler karbonhidrattır. Vücudumuz karbonhidratları glikoz yapmak için kullanır. Glikoz vücudumuzun çalışması için gerekli enerjiyi sağlar, yani enerji kaynağımızdır. Glikoz vücut tarafından hemen kullanılabildiği gibi aynı zamanda karaciğerimizde ve kaslarımızda daha sonra gerektiğinde kullanılmak üzere depolanabilir.

Karbonhidrat İçeren Besinler

Karbonhidratlar meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünlerinde, şekerli gıdalarda bol miktarda bulunur. Sağlıklı olarak kabul edilen besinler lif içeren besinlerdir, şeker eklenmemiş tam tahıllı ürünler gibi.

Sağlıklı Karbonhidratlar / Sağlıksız Karbonhidratlar

Sağlıklı karbonhidrat içeren besinler: İşlenmemiş veya az işlenmiş tam tahıl ürünleri, süt, sebzeler, meyveler ve baklagiller. (bu saydığımız besinler vitamin, mineral, lif bakımından zengindir.)

Sağlıksız karbonhidrat içeren besinler: Beyaz ekmek, hamur işleri, meşrubatlar, rafine edilmiş ve çok işlenmiş gıdalar. Bu tür gıdalar kolayca sindirilir, daha kolay kilo artışı olarak yansır, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına yol açabilir.

Sağlıklı karbonhidrat tüketiminizi artırmanız için 5 tavsiye:

  1. Güne tam tahıllı ürünlerle başlayın.
  2. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tüketin.
  3. Hamur işi tüketiminizi azaltın.
  4. Şekerli içecekler yerine meyve yiyin ya da süt için.
  5. Patates yerine baklagilleri tercih edin.

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı

Birçok uzman gün içinde almamız gereken enerjinin yüzde 40 ila 60’ının karbonhidratlardan gelmesi gerektiğini düşünüyor. Ne kadar karbonhidrat almanız gerektiğini hesaplamak için günlük almanız gereken enerji miktarını 0,6 ile çarpmanız gerekir. Örneğin günlük 2000 kalori ihtiyacı olan birinin 1200 kalorisini karbonhidratlardan alması gerekir. Her bir gram karbonhidrat 4 kalori enerji verir. 1200’ü 4’e böldüğümüzde günlük 2000 kalori ihtiyacı olan birisinin 200 – 300 gram karbonhidrat tüketmesi gerektiği sonucuna ulaşırız.

Çok fazla karbonhidrat tüketmek günlük aldığınız kalori miktarını da artıracaktır. Uzun süreli yüksek karbonhidrat tüketimi kilo artışı, obezite, diyabet gibi rahatsızlıklara ve bunların neden olabileceği birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır, doktor tavsiyesi yerine geçemez.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.