Hayvansal Besinler Nelerdir?

Hayvansal besinler bir hayvanın eti olduğu gibi aynı zamanda, süt, yumurta, peynir, yoğurt, tereyağı gibi birçok hayvan kaynaklı besinlerdir.

Hayvansal Besinler ile Beslenme

Sadece hayvansal gıdalarda zengin olarak bulunan A vitamini, B12 vitamini ve D vitamini dışında hayvansal besinlerde birçok vitamin ve mineral bol miktarda bulunur. Hayvansal gıdalar aynı zamanda protein ve kalsiyum için de en önemli besin kaynağıdırlar.

Bitkisel gıdaların lifli olması birçok mineralin vücut tarafından emilimini zorlaştırdığından hayvansal gıdalardan alınan bu mineraller vücudumuz tarafından daha verimli şekilde emilirler.  Bu yüzden hayvansal besinleri sevmeyenler, vejeteryan veya vegan olanların, yani sadece bitkisel kaynaklı besinlerle beslenenlerin; zenginleştirilmiş gıdalar (vitamin ve/veya mineral katkısı yapılmış) tüketmesi veya besin destekleri almaları gerekmektedir.

Yeterli miktarda hayvansal besin tüketmemenin yol açabileceği olumsuzluklar:

Hayvansal besinlerde bol bulunan A vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini (Riboflavin), kalsiyum, demir ve bakır çocukların gelişiminde çok önemli rol oynarlar. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği veya verimsiz şekilde emilimi (besinin kaynağı, genetik veya sindirim sitemindeki rahatsızlıklar yüzünden) gelişim bozukluğu, anemi (kansızlık), raşitizm, gece körlüğü, bilişsel yeteneklerde bozulma gibi olumsuzluklara yol açabilir.

Demir eksikliği sonucu ortaya çıkabilecek bilişsel yeteneklerde bozukluk geri döndürülemez.

Hayvansal Protein mi, Bitkisel Protein mi?

İlk önce proteinlerin ne olduğunu anlatmakla işe başlayalım. Proteinler amino asitlerden oluşurlar, vücudumuz proteinleri parçalayarak amino asit haline getirir ve bu amino asitleri her türlü vücut fonksiyonunda kullanır. Proteinler hakkında daha detaylı bilgiyi protein içeren besinler yazımızdan edinebilirsiniz.

Hayvansal besinlerden elde edilen proteinler vücut tarafından ihtiyaç duyulan her türlü amino asidi içeren proteinlerdir. Bitkisel besinlerden elde edilen proteinler genellikle ihtiyaç duyulan her amino asidi içermez.

Hayvansal besinler yüksek miktarda kolesterol ve yağ (özellikle doymuş yağ) içerebilir. Bu yağlar kalp ve damar sağlığımız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bitkisel kaynaklı besinler ise daha az doymuş yağ ve kolesterol içerirler.

Bu yüzden bitkisel besinler ağırlıklı beslenenlerin aldıkları protein kaynaklarını çeşitlendirmeleri, hayvansal besinlerle beslenenlerin ise daha sağlıklı alternatifler olan tavuk, hindi, balık gibi gıdaları tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Hayvansal Besin Üretimi

Hayvansal besin üretimi yapılan araştırmalara göre gerek bölgesel gerekse küresel çapta çevreye en çok zarar veren ilk üç faktörden biridir. Bitkisel kaynaklardan elde edilen besinler ile beslenmek çevreyi korumak adında daha iyi bir tercih olacaktır. Bazı araştırmalar tavuk, keçi ve tavşanın çevreye olan olumsuz etkilerinin diğer hayvanlara oranla daha düşük olduğunu ve sürdürülebilir olduğunu göstermektedir.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.