Omega-3 İçeren Yiyecekler

Omega-3 yağ asitleri kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Omega-3 birçok besine eklenmektedir, ayrıca doğal olarak ton, somon gibi yağlı balıklarda da bol miktarda bulunmaktadır. Omega-3’ün üç farklı türü vardır, bunlar; ALA (alfa-linolenik asit), DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaenoik asit) olarak adlandırılmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Kilo vermek için kestirme yollar olmasa da metabolizma hızınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu konuda düzenli egzersiz yapmak ve bol uyumak yapabileceğiniz en iyi şeylerden ilk ikisidir. Fakat bunlara ek olarak günlük beslenmenize ekleyeceğiniz ve metabolizmanızı hızlandırabilecek yiyecekler de bulunmaktadır.

Tok Tutan Yiyecekler

Tok tutan yiyecekler genellikle yüksek miktarlarda lif içerirler, acıkmanızı geciktirdikleri için ve daha uzun süre tok tuttukları için gün içinde aldığınız kalori miktarını kontrol altında tutmanıza ve azaltmanıza yardımcı olurlar. Tok tutan yiyeceklerden bazıları...

Meyveleri Nasıl Saklamalıyız?

Meyve ve sebzelerin tatları ve aromaları meyvenin ve sebzenin olgunluk ve kalitesinin yanında ayrıca nasıl saklandığına göre de değişir. Pazardan ve marketten satın aldığınız veya kendiniz yetiştirdiğiniz ürünlerin tazeliğini mümkün olduğunca koruyabilmesi için evinizde nasıl saklanacağını bilmelisiniz.

Etleri Nasıl Saklamalıyız?

Hayvan ürünleri üzerinde çok farklı çeşitlerde bakteriler üreyebilir. Bu nedenle etin her türünün doğru şekilde saklanması ve hazırlanması bu açıdan çok önemlidir. Ancak belki de birçoğumuz farklı et türlerinin farklı şekilde saklanması ve hazırlanması gerektiğini bilmiyor.

Sebzeleri Saklama

Pazar ve marketten aldığınız ve eve taşıdığınız sebzelerin bozulmasını istemiyorsanız bu ipuçları işinize yarayabilir. Birçok sebze yanlış sakladığı için erken bozulmakta ve çöpe gitmektedir. Sebzelerinizin daha uzun süre tazeliğini koruyabilmesi için birkaç temel kural.

Besinleri Saklama Yöntemleri

Bazı besinler üzerlerinde bakteri oluşumunun engellenmesi için buzdolabında saklanmalıdırlar. Bu gıdalar; pişmiş yemekler, hazır yemekler, pasta gibi tatlılar, et ve süt ürünleri gibi yiyeceklerdir.

Saça İyi Gelen Besinler

Vücudumuzun her parçasında olduğu gibi sağlıklı ve güçlü saçlar için dengeli beslenme önemlidir. Beslenmenin saçlara olumlu veya olumsuz etkisi, dengesiz beslenmenin cildimize etkileri gibi (sivilce, kuru cilt) hemen ortaya çıkmaz, ama uzun vadede etkilidir.

Cilde İyi Gelen Besinler

Herkesin çok sevdiği yüz kremi veya cildini güzelleştirmek için kullandığı bir maske vardır, ama cildin güzelleşmesi aslında vücudumuzun içinden başlar. Sürekli olarak yaşlanan deri hücreleri ölür ve yerini yenileri alır. Bu yenilenme sürecinde mikro besinler (temel vitamin ve mineraller) kullanılır. Doğru besinlerle dengeli bir şekilde beslenmeniz cildinizin yenilenmesi için gerekli mikro besinleri almanızı sağlar, böylece cildinizin yumuşak, esnek ve parlak yardımcı olur.

Hayvansal Besinler

Sadece hayvansal gıdalarda zengin olarak bulunan A vitamini, B12 vitamini ve D vitamini dışında hayvansal besinlerde birçok vitamin ve mineral bol miktarda bulunur. Hayvansal gıdalar aynı zamanda protein ve kalsiyum için de en önemli besin kaynağıdırlar.

Karbonhidratlı Yiyecekler

Karbonhidratlar temel besin gruplarından biridir. Birçok yiyecekte bulunan şeker, nişasta ve lifler karbonhidrattır. Vücudumuz karbonhidratları glikoz yapmak için kullanır. Glikoz vücudumuzun çalışması için gerekli enerjiyi sağlar, yani enerji kaynağımızdır. Glikoz vücut tarafından hemen kullanılabildiği gibi aynı zamanda karaciğerimizde ve kaslarımızda daha sonra gerektiğinde kullanılmak üzere depolanabilir.

Protein İçeren Besinler

Proteinler vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereken, aminoasitlerden oluşan büyük moleküllerdir. İnsan vücudunda kaslar, deri, kemikler ve diğer parçalarda yüksek oranda protein bulunur. Toplam ağırlığımızın yaklaşık yüzde 20’si proteindir. Vücudumuzdaki enzimler, hormonlar ve antikorlar proteinden oluşur.

Lif İçeren Besinler

Lifli besinler sağlıklı beslenmenin en önemli aktörlerinden biridir. Suyu emerek bağırsak hareketlerini kolaylaştırırlar. Lif sadece bitkisel gıdalarda bulunur. Et, balık veya süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde bulunmaz.

Yağ Yakıcı Besinler

Kulağa inanılmaz geliyor ama doğru. Bazı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırır, vücudunuzun yağ yakmasını sağlayan hormon üretimini artırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Tabii bu yiyecekler mucize yaratmıyor; belirli, sağlıklı bir diyetle birlikte tüketilmeli.

Kan Yapıcı Besinler

Kırmızı kan hücreleri vücudumuzda kanın oksijeni dokulara transferinde ve karbondioksitin atılımında görev alırlar. Kırmızı kan hücrelerinin rengi demir bakımından zengin hemoglobin adlı proteinden gelmektedir. Zamanla kırmızı kan hücreleri işlevlerini kaybeder ve ölürler. Kemik ilikleri sürekli olarak yeni kırmızı kan hücreleri yaparlar. Bazı besinler kırmızı kan hücresi yapımını artırırlar. Demir, folik asit ve B12 vitamini kan hücrelerinin oluşumunda önemli rol oynarlar.