E Vitamini İçeren Besinler

Badem: Çok iyi bir E vitamini kaynağıdır. Sadece 25 gram badem 7 miligram E vitamini içerir. Kavrulmuş badem yerine çiğ badem tüketmeniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği: Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği çok iyi E vitamini kaynağıdırlar. Sadece bir avuç ay çekirdeği günlük ihtiyacınızın yüzde 90’ını karşılar. Çekirdek tercihinizi kavrulmamış ve tuzsuz çekirdeklerden yana yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ispanak: Ispanak birçok faydalı vitamin ve mineral içermektedir. Önemli E vitamini kaynaklarından biridir.

Karalahana: Karalahana da ıspanak gibi birçok vitamin ve mineral içerir. İyi bir lif deposudur. Aynı zamanda E vitamini bakımından da zengindir.

Bitkisel Yağlar: En yüksek miktarda E vitamini içeren yağ, buğday tohumu yağıdır. Sadece bir kaşığı günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Ayçiçek yağı ve zeytinyağı da iyi birer kaynaktır. Mısır yağı, palm yağı, badem yağı, soya yağı da E vitamini içerir.

Fındık: Sağlıklı bir atıştırmalık olan fındık da iyi bir kaynaktır.

Maydanoz: Salatlara, yemeklere ekleyeceğiniz maydanoz E vitamini almanıza yardımcı olacaktır.

E Vitamini Faydaları

E vitamini yağda çözülebilen bir vitamin türüdür ve en önemli işlevi bir antioksidan olmasıdır. Antioksidan vitamin olarak da bilinir. Yağların vücudumuzda bıraktığı zararlı etkilerin önlenmesine, vücutta serbest radikal oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Bu sayede vücudumuzun ve organlarımızın yaşlanma sürecini geciktirici bir rol oynayabilir.

E vitamini aynı zamanda hücre membranının korunmasını sağlayarak hücre sağlığı bakımından önemli bir rol oynar. Serbest radikaller sağlıklı hücreleri zayıflatırlar ve yok edebilirler bu kalp hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

E vitaminin diğer görevleri ise enzim aktiviteleri, nörolojik işlevler ve gen ekspresyonudur.

E vitamini ve etkileri üzerine yapılan araştırmalar hala devam etmektedir.

Güncel araştırmalar E vitaminin aynı zamanda kronik hastalıkların oluşmasını ve yaşlılık sonucu ortaya çıkabilecek hastalıklarını engellemeye yardımcıdır. Bağışıklık sistemimiz için de gerekli bir dengeleyici unsurdur.

Bazı araştırmalar E vitaminin demans (bunama) ve Alzheimer üzerine etkilerini incelemektedir.

Yeterli miktarda E vitamini kalp rahatsızlıklarına, kansere, yaş dolayısı ile oluşan görme bozukluklarına engel olmaya yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar E vitaminin demans (bunama) ve Alzheimer üzerine etkilerini incelemektedir.

Yeterli miktarda E vitamini kalp rahatsızlıklarına, kansere, yaş dolayısı ile oluşan görme bozukluklarına engel olmaya yardımcı olabilir.

Diğer E vitamini bulunan besinler

 • Yumurta,
 • tofu,
 • Antep fıstığı,
 • çam fıstığı,
 • ceviz,
 • susam,
 • avokado,
 • karides,
 • istiridye,
 • balık,
 • zeytin,
 • brokoli,
 • makarna,
 • domates ve
 • bal kabağı gibi besinlerde bulunur.

E Vitamini Eksikliği Durumunda Ortaya Çıkabilecek Rahatsızlıklar

E vitamini eksikliği temel olarak nörolojik belirtiler gösterir. Denge bozulması, koordinasyon eksikliği, kasların güçsüzleşmesi ve retinaya hasar gibi olumsuzluklara neden olabilir. Henüz sinir sistemleri gelişim döneminde olduğundan bu tür olumsuzluklar için çocuklar daha savunmasızdırlar.

E vitamini eksikliği sık rastlanan bir durum değildir. Uzun süreli eksiklik sonrası belirtiler ve olumsuzluk ortaya çıkar.

E Vitamini İhtiyacı

Yetişkin birinin günlük E vitamini ihtiyacı 15 mg’dır. (22,5 IU). 1-3 yaş arası çocukları için önerilen miktar 6 mg (9 IU), 4-8 yaş arası çocuklar için 7 mg (10,5 IU), 9-13 yaş arası gençlerde ise 11mg’dır. (16,5 IU)

Uyarı: Yüksek miktarda E vitamini tüketirseniz, kan pıhtılaşmasını engelleyerek kanamaların durmasına engel olabilir. Bu beyin kanamalarına yol açabilir. Günlük 1000 IU üzerinde tüketimi bu tür olumsuzluklara yol açabilir.

Eğer kalp rahatsızlıkları ya da diyabet hastasıysanız günlük 400 IU dozajını geçmeniz zararlı olabilir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, doktor tavsiyesi yerine geçemez.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.