D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini vücudumuz tarafından da üretilebilen bir vitamin türüdür. Güneş ışığı D vitamini üretimini tetikler. Yaz mevsiminde vücudumuz 10 – 15 dakika kadar güneş ışığına maruz kaldığında günde 10,000 IU kadar D vitamini üretebilir. Vücudumuz tarafından üretilmesinin yanı sıra bazı yiyeceklerde de farklı miktarlarda bulunabilir.

  • Güneş Işığı: Güneş ışığı vücudumuzu D vitamini üretimini tetikler. Dikkat edilmesi gereken güneşin çok uzun ve yanlış zamanlarda maruz kalınmasının aynı zamanda cildimizi için zararlı olduğudur. Günde 20 – 25 dakika yeterli olacaktır. Rakımı yüksek yerlerde, kış mevsiminde, güneş kremi kullandığımızda güneşin bu etkisi azalmaktadır.
  • Yağlı Balıklar: Tuna, somon, uskumru gibi yağlı balıklar iyi birer D vitamini kaynağıdırlar. Aynı zamanda kalbiniz için sağlıklı omega-3 yağ asitleri içerirler. Taze balık bulamadığınızda balık konserveleri de yeterli olacaktır.
  • Mantar Çeşitleri: Her mantar değil ama güneşli ortamda yetişen mantarlar D vitamini bakımından zengindir.
  • Süt ve Süt Ürünleri
  • Yumurta: Yumurta sarısı D vitamini bakımından zengindir. Dikkat edilmesi gereken husus yumurta aynı zamanda 200 miligram kolesterol içermektedir. Günlük 300 miligramdan fazla kolesterol alınması kalp sağlığımızı koruyabilmek açısından önerilmez.
  • Kahvaltılık gevrekler: Çok tahıllı kahvaltı gevrekleri iyi birer D vitamini kaynağıdırlar.
  • Dana Karaciğeri: Karaciğer D vitaminin yanı sıra A vitamini, protein ve demir de içermektedir. Yalnız yine yüksek kolesterol içeren bir besin olduğundan çok fazla miktarlarda tüketilmemelidir.
  • Balıkyağı: Bir tatlı kaşığı balık yağı günlük D vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar.
  • Ultraviyole Lambalar: D vitamini eksikliği riski olan, vücudunun emilimi düşük olan kimseler ultraviyole lambalardan yararlanabilir. Bu lambalar cilt sağlığımız ve göz sağlığımız için zararlı olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.
  • Diğer D vitamini içeren yiyecekler: tofu, havyar, hindi eti, soya sütü, badem sütü gibi yiyeceklerdir.

D Vitamini Faydaları

D vitamini çok önemli bir vitamindir ve vücudumuzda hormon benzeri işlevleri vardır. D vitamini kemik sağlığımız için çok önemlidir. Vücudumuzun verimli bir şekilde kalsiyum emilimi gerçekleştirebilmesi için gereklidir. D vitamini hücre büyümesinin kontrolünde, sinir ve kas fonksiyonlarımızda, bağışıklık sistemimizin düzgün çalışabilmesinde etkilidir. Aynı zamanda beyin kalp ve dolaşım sistemimizin sağlığı için de önemlidir.

Son araştırmalar D vitamininin bu faydalarının yanında soğuk algınlığına karşı koruduğunu ve depresyona karşı direncimizi artırdığınız göstermektedir.

D Vitamini Eksikliği Durumunda Ortaya Çıkabilecek Rahatsızlıklar

D vitamini eksikliği birçok rahatsızlığa yol açabilir.

Eğer kemik ağrısı veya kaslarınızın güçsüzlüğünden şikâyetçiyseniz D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Araştırmalara göre birçoğumuz yeterli D vitamini almaktayız. D vitamini eksikliği kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir, çocuklarda astıma neden olabilir, bağışıklık sistemimizi zayıflatabilir, kanser riskimiz arttırabilir, raşitizm, osteoporoz, kas ve kemik sorunları yaşayabiliriz.

Aynı zamanda D vitamini eksikliği tip 2 diyabet ile de bağdaştırılmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür?

Eğer güneşe çıkmıyorsanız, süte alerjiniz varsa, böbrek rahatsızlığı yaşıyorsanız, sindirim sorunları yaşıyorsanız veya çok sıkı bir vegan diyeti uyguluyorsanız D vitamini eksikliği risk grubunda olabilirsiniz.

Eğer D vitamini eksikliği olduğunu düşünüyorsanız bir kan tahlili yaptırarak D vitamini seviyenizi öğrenebilirsiniz.

D Vitamini İhtiyacı

Günlük D vitamini ihtiyacı 70 yaşına kadar yetişkinler için 600 IU’dir. Bu miktar 70 yaşını aşmış kimselerde 800 IU’dir. Günde 4000 IU’den fazla D vitamini almak sağlığınız açısından olumsuzluklar oluşturabilir. D vitamini yağda çözülen bir vitamin türü olduğundan yağlarla birlikte tüketmemiz önemlidir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, hekim tavsiyesi yerine geçemez.

Kaynaklar:

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.