C Vitamini İçeren Besinler

Her meye ve sebze belirli miktarlarda C vitamini içerirler. Pişirme sürecinde C vitaminin bir miktarı kaybolmaktadır, bu yüzden çiğ ve sebze meyveler daha iyi C vitamini kaynaklarıdırlar.

Portakal: Orta boy bir portakal yaklaşık 70mg C vitamini içerir.

Acı Biber: Büyüklüğüne göre birkaç acı biber 100mg C vitamini içermektedir. Aynı zamanda eklem ve kas ağrılarına da iyi gelir.

Kırmızı ve Yeşil Biber: Biber çok iyi C vitamini olmasının yanı sıra göz sağlığımız için gerekli olan A vitamini de içerir ve iyi bir lif kaynağıdır.

Karalahana: Birçok faydalı vitamin ve mineral içeren karalahana A vitamini, K vitamini, folik asit ve minerallere ek olarak iyi de bir C vitamini kaynağıdır.

Brokoli: Bir porsiyon brokoli 132 mg C vitamini içerir ve sadece 30 kaloridir.

Çilek: Bir avuç çilek yaklaşık 85mg C vitamini içerir. Ayrıca içerdiği folik asit kalp sağlığınız için faydalıdır.

Ananas: 79 mg C vitamini içermesinin yanı sıra içinde sindirime yardımcı ve şişkinliği önleyici enzimler vardır.

Kivi: Bir kivi yaklaşık 70 mg C vitamini içerir. Buna ek olarak potasyum ve bakır da içermektedir.

Mango: Bu tropik meyve 122mg C vitamini içermesinin yanı sıra A vitamini de içermektedir.

Bu yiyeceklerin dışında

 • frenküzümü,
 • bürüksel lahanası,
 • patates,
 • papaya,
 • karnabahar,
 • ıspanak,
 • lahana,
 • kırmızılahana,
 • ahududu,
 • böğürtlen,
 • limon,
 • mandalina,
 • greyfurt,
 • bezelye,
 • kavun,
 • soğan,
 • karpuz

gibi yiyeceklerde de C vitamini bulunur.

C Vitamini Faydaları

C Vitamini, askorbik asit olarak da bilinir ve önemli işlevleri vardır. C vitamini hücreleri korur ve sağlıklı olmalarını sağlar, bağdokuların sağlıklı olmasını ve işlevlerini yerine getirebilmesini sağlar bu sayede organ ve dokuların yapılarını güçlendirir, yaraların iyileşmesinde rol oynar. C vitamini deri, tendon, bağdokuların ve damarların yapımında kullanılan proteinlerin yapımında gereklidir.

C vitamini birçok antioksidandan biridir. Antioksidanlar vücudumuzda sigara dumanı solunması, yaşlanma gibi durumlar sonucu ortaya çıkan serbest radikallerin yol açabileceği hasarları önleme görevi üstlenerek olası kanser oluşma riskini azaltabilirler.

Aynı zamanda dopamin, tirozin gibi hormonların üretiminde de gereklidir. Bir antioksidan olarak kanser riskini de düşürür.

C vitamini her ne kadar soğuk algınlığını önleyici ve iyileştirici olarak bilinse de araştırmalar bu yönde kesin bir bulguya ulaşamamıştır.

C Vitamini Eksikliği Durumunda Ortaya Çıkabilecek Rahatsızlıklar

C Vitamini eksikliği zayıflık ve güçsüzlük hali, anemi, şişmiş ve kanamalı dişetlerine yol açan skorbütüs hastalığına, anemiye, yaraların geç iyileşmesine, kuru ve kopan saçlara, burun kanamalarına, kolay yaralanmaya, eklem ağrılarına yola açabilir.

C vitamini her ne kadar soğuk algınlığını önlediği düşünülse de, bunu sağlayamaz, ama hastalığınızın daha kısa sürmesini ve belirtilerin şiddetinin daha düşük olmasına yardımcı olabilir.

C Vitamini ihtiyacı

Günlük C vitamin ihtiyacı 1-3 yaş arası çocuklarda 15mg, 4-8 yaş arası çocuklarda 25mg, 9-13 yaş arası çocuklarda 45mg’dır. Yetişkinler erkekler için günlük C Vitamini ihtiyacı günlük 90mg, kadınlarda ise 75mg’dır. Hamilelerde 85mg, emziren kadınlarda ise 120mg’dır.

Sigara içen kimseler ve sigara dumanına maruz kalan kimselerin bu seviyelerin 35mg fazlasını almaları tavsiye edilmektedir.

C vitamini suda çözüldüğü için vücudumuzda depolanamaz, fazla miktar idrar ile atılır. Bu nedenle düzenli olarak her gün alınması gereklidir.

Uyarı: İdrarla vücuttan atıldığından aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkan sonuçlar nadirdir. Aşırı tüketildiğinde (ihtiyacın 25 katı) karın ağrısına, ishale ve midede gaz oluşumuna yol açabilir. Aldığınız miktar normale döndüğünde bu belirtiler da geçecektir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, hekim tavsiyesi yerine geçemez.

Besinler.org yiyecekler ve besin değerleri hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. Besinler.org'da yer alan yazılar yazının yayınlandığı tarihte var olan birçok yerli ve yabancı kaynaktan yararlanarak hazırlanmıştır. Besinler.org sitesinde yayınlanan yazılar sağlık profesyonelleri tarafından yazılmamaktadır, bu nedenle burada yazılanlar tıbbi tavsiye veya görüş olarak kabul edilemez. Sitemizi ziyaret edenler kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz veya sıkıntınız var ise ilgili sağlık personeline danışınız. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan besinler.org sorumlu tutulamaz.